(Видео) СЕМЕЈСТВО 40 ГОДИНИ ЖИВЕЕ ВО ЦЕЛОСНА ИЗОЛАЦИЈА ВО СИБИР: Кога научниците ги пронајдоа, се оствари страшно пророштво!

//

Ако постои област што може да се нарече леден пекол, тогаш тоа е сибирската тајга – екстремната субарктичка клима го прави речиси невозможно да се живее. Сепак, во овие морничаво изолирани шуми, каде што температурите паѓаат до педесет степени Целзиусови под нулата во зимските месеци, едно семејство живее повеќе од четири децении. На местото каде што Господ рече „добра ноќ“, на 240 километри од најблиската населба, тројца мажи и три жени се спротивставија на студот, гладот ​​и дивите ѕверови, обединети со верата на нивните предци и речиси патолошкиот страв од надворешниот свет.

Сибир, еден од најмалку населените региони во светот, кој го доби прекрасниот прекар „Сталиновиот прстен на смртта“ од неговите поранешни работни логори, се чини дека ја компензира својата гостопримливост со големо минерално богатство. Во летото 1978 година, потрагата по богатството што земјата го крие во утробата донесе група советски геолози овде. Хеликоптерот е покриен со густи шуми во близина на границата со Монголија, на стрмен терен во близина на реката Абакан, пилотот видел нешто што не требало да биде таму, нешто на почетокот му изгледало како привидение: траги од човечко присуство. Со ширум отворени очи ги гледаше долгите бразди, кои несомнено беа моделирани од човечка рака!

Еден час подоцна, кога успеале да најдат област погодна за слетување, членовите на тимот тргнале во потрага по мистериозни луѓе кои го населуваат можеби најнепристапниот агол на нашата планета. Тие беа на стража: водачот на групата, геологот Галина Писменскаја, се сеќава како поцврсто го грабна пиштолот што ѝ висеше на страна. По околу половина час пешачење, научниците сфатиле дека информациите што им ги дал пилотот се точни – уредно исечените трупци и стапалата во калта им дале до знаење дека некој навистина живее тука.

Кога групата стигнала до трошната дрвена колиба, нејзините членови немале поим дека ќе откријат една од најнеобичните приказни на дваесеттиот век. Нивното доаѓање не помина незабележано – старец со долга, разбушавена брада, облечен во партали, ѕиркаше низ вратата, низ вратата што беше само малку отворена. Изгледаше исплашено, но во исто време љубопитно. Учениците љубезно го поздравија, на што тој, по кратка пауза, одговори: „Па, кога веќе толку долго патуваш, би дошол јас на ред да те поканам во куќата“.

Кога го преминале прагот на старецот, истражувачите мислеле дека се вратиле во средниот век – темната соба била ледена како фрижидер, подот бил покриен со лушпи од компири и лушпи од орев, а единствениот извор на светлина доаѓал низ незамисливо валкана. прозорци, само малку поголеми од дланка. Тишината наеднаш ја прекина тивко липање. Во аголот на единствената соба, стоеја две жени, кои низ солзи извикуваа нешто за гревот и казната. Сфаќајќи дека реагирале на нивното присуство.

Следниот ден, откако поставиле камп во близина, кај нив дошол нивниот несуден домаќин. Две жени, сè уште исплашени, но веќе не во паника, го следеа на безбедно растојание. Старецот љубезно, но решително ја одбил понудената гостилница. „Не ни е дозволено“

Тој ден, старецот – кој се претставил како Карп Ликов – на дојденците им ја раскажал неверојатната приказна за своето семејство.

Зачудените геолози дознале дека семејството Ликов живеело во изолација четириесет и две години – толку биле отсечени од светот што не ни знаеле дека се води Втора светска војна! Карп Ликов припаѓал на т.н „Стари верници“, основен огранок на Руската православна црква. Кога ја презедоа власта во Русија во 1917 година, болшевиците почнаа да ги прогонуваат членовите на оваа група. Семејството Ликов, кое живеело во селото, успеало да избегне чистки до 1936 година. Токму кога демнеле во лажно обезбедување, група вооружени мажи упаднале во нивниот имот. Братот на Карп, кој бил единствениот што го пронашле, бил брутално убиен. Кога се вратиле од посета на роднини, останатите членови на семејството сфатиле дека таму нема повеќе живот за нив. Откако собраа само основни намирници и малку топла облека, Карп и неговата сопруга Акулина отидоа со децата на место каде што никој нема да ги бара – во Сибир. По долго патување со деветгодишниот син Савина и двегодишната ќерка Наталија, се вдомиле во Велика Ништавила, во колиба што мажот и жената сами ја изградиле. Парот имал уште две деца во ледената пустелија, синот Димитрије во 1940 година и ќерката Агафија во 1943 година. Освен членови на семејството, двајцата најмлади не виделе друго човечко суштество до доаѓањето на геологот!

Истражувачите откриле дека домородците не биле примитивно семејство, како што им се чинело на почетокот. Сите членови на семејството имаа остра интелигенција и исклучителна физичка сила, квалитети кои им овозможија да преживеат во тешки услови толку многу години. Со текот на годините, синовите се развиле во вешти и неразбирливо издржливи ловци: Савин, на пример, знаел да лови животни бос на снегот, а Дмитриј им го лупел крзното со импровизирани алатки. Ќерките, кои меѓусебно комуницираа на тешко разбирлив јазик кој ги потсетуваше научниците на гушкање, ги презедоа улогите на готвачи, шивачки и дадилки. Сите деца знаеја да читаат и пишуваат – користеа наострени гранчиња од бреза натопени во сок од растението орелови канџи – а нивниот главен извор на знаење беше старата, полураспадната Библија.

Единствената забава на семејството беше собирање околу огнот и раскажување на своите соништа. На нозете носеа хулахопки од дрво, а облеката, закрпена безброј пати, им беше прицврстена со конци од коноп. Тајгата им понуди многу чисти, ледени брзаци, но не многу храна. Имаше години кога преживуваа јадејќи бобинки и мов, а завивањето на нивниот стомак беше музика во позадина на нивниот живот.

Најтешко беше во 1961 година. Таа година снегот неочекувано падна во јули, па сè што семејството растеше во нивната мала градина пропадна. Решена да ги остави оскудните залихи на децата, Акулина умрела од глад таа година. Остатокот од семејството го спасил едно семе од ‘рж: кога снегот се повлекол, успеале да го засадат, да добијат слаб род и така да преживеат.

Научниците, кои го замениле работното место геолог со антрополог, останале во кампот цели три години. Членовите на семејството, со кои развиле блиски пријателски односи, биле запознаени со многуте придобивки на цивилизацијата – им помагале да садат нови култури, им давале кујнски прибор и топла облека, па дури и џебни батерии… Додека постарите деца биле резервирани со овие иновации, со оглед на тоа дека водат кон грев, Димитриј и Агафија како да сакаа што побрзо да впијат што е можно повеќе од овие прекрасни чуда.

Заедништвото со дојденците, кое на почетокот изгледало како благослов, на крајот се покажало како проклетство. Во 1981 година, само неколку недели подоцна, три од четирите деца на стариот Карп Ликов им подлегнаа на болести. Иако не е докажано што одлучило за нив, најверојатно било кобно да се сретнат со патогени со кои досега не се сретнале, па не можеле да развијат имунитет ниту кон нив. Геолозите се обиделе да ги убедат преживеаните членови на семејството, Карпа и Агафија, да се вратат во цивилизацијата со нив, но тие одбиле.

Крап починал во 1988 година, а неговата ќерка го погребала недалеку од нивната скромна колиба. Агафија, која сега има 77 години, сè уште живее во Сибир сосема сама. Научниците ја посетувале долги години, добивала донации од неколку руски моќници, а дури шест пати ја посетила цивилизацијата, но останала тврдоглава во намерата да ги остави коските во сибирската пустелија.

„Ова е мојот дом, единствениот што некогаш сум го познавала“