(Видео) Силен земјотрес во Мексико, има починати и срушени објекти

Во земјотресот од седум степени според Рихтеровата скала во југозападниот дел на Мексико, најмалку едно лице загина синоќа кога се урна столб, а зградите се оштетени при паѓање на камења, соопштија властите.

Епицентарот бил на околу 19 километри североисточно од одморалиштето Акапулко во државата Гереро. Околните ридови се тресеа, дрвјата беа соборени и големи карпи се тркалаа по патиштата.

Центарот за предупредување од цунами соопшти дека не постои опасност од формирање на голем бран.

Las cámaras de un departamento en #Acapulco captaron esta imagen del #SISMO de 7.1 registrado esta noche.https://t.co/U8hmuredPX pic.twitter.com/ZkkPzkJMLx

— Azteca Noticias (@AztecaNoticias) September 8, 2021

Мексиканските власти велат дека нема извештај за штетите од земјотресот, што предизвика прекин на електричната енергија во неколку држави.

Акапулко е оддалечен 375 километри од Мексико Сити.

Американскиот геолошки институт првично измери јачина од 7,4 степени, а подоцна ја намали таа вредност на седум. Земјотресот беше релативно плиток, само 12 километри под површината, што може да го засили неговиот ефект.

Мексиканската компанија за дистрибуција на електрична енергија објави дека 1,6 милиони корисници биле погодени од земјотресот во Мексико Сити, државата Мексико и државите Гереро, Морелос и Оахака.

Текстот (Видео) Силен земјотрес во Мексико, има починати и срушени објекти е превземен од МАКФАКС.