(Видео) Тепачка на протести во Србија

Демонстранти во Србија денеска повторно го блокираа автопатот во Белград во двата правци.

Според последните информации од медиумите во соседството непознат маж со својот автомобил удрил во демонстрант, при што му биле искршени стаклата од автомобилот.

„Нека вози, гледаш дека е пијан. Пуштете го“, извикувале демонстрантите.

Зар је ово начин да исказујеш незадовољство? Шта је овај човек скривио да га руља овако малтретира? Чему ово људи, ако за Бога знате? pic.twitter.com/pq3WIG5bui

— Владимир Ђукановић (@adv_djukanovic) December 11, 2021

Еден од демонстрантите изјавил дека тој очигледно сакал да се тепа, па демонстрантите му го скршиле стаклото на автомобилот.

Еден час траела блокадата на автопатот во Белград. Сега сообраќајот е ослободен, пишуваат медиумте.

Инаку денешниот протест е трет по ред откако демонстрантите во последните две саботи го блокираа автопатот во Белград и другите српски градови.

Во изминатите две недели имаше протести против Законот за експропријација и измените на Законот за референдум.

Текстот (Видео) Тепачка на протести во Србија е превземен од МАКФАКС.