(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател Александар Вучиќ, вечерва се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за Србија, кога станува збор за Косово и Метохија и дека не станува збор за каква било драматизација, туку ситуацијата е тешка и сериозна.

Причината за неговото обраќање се денешните случувања на граничниот премин Јариње, каде во неделата беа поставени контејнери, а од утрово беа распоредени единици на РОСУ, кои започнаа со одземање на регистарски таблички од северот на Косово. Возилата со ознаки од централна Србија мора да земат ознаки за тестирање и да платат осигурување во износ од пет евра.

„ Синоќа знаевме што планира Приштина. Денес, по шест часот, тие сили се преселија на северот на Косово и Метохија. Ова е шести упад, но најбрутален досега”, рече Вучиќ и потсети дека Приштина не ги исполнува своите обврски од договорот со Белград.

„Имавме два договори, од 2011 година и 2016 година. Ова се 4 договори за слобода на движење. Суштината е дека ова се таканаречени табели на КС, кои ја продолжија валидноста од 2011 до 2016 година, а потоа до 2021 година. Основна обврска на Приштина е формирање на ЗСО. Тие не се заинтересирани, но Србите мора да молчат. Јас веќе нема да молчам никому, секој ден ќе им кажувам на луѓето што прават и како ги кршат сите прописи”, порача српскиот претседател.

Како што нагласи, Албин Курти се однесувал според принципот „ ќе го земам она што ми се допаѓа“.

„ Тој не ги почитува договорите, туку постапува по принципот „ќе го земам, ми се допаѓа, и нема да го правам затоа што не ми се допаѓа“. Се надевам дека нема да мораме да преземаме никакви мерки, бидејќи тоа би ги загрозило односите во регионот.

Тој рече дека не најавува контрамерки бидејќи се надева дека нема да има потреба да се применуваат.

Вучиќ нагласи дека стапката на лицемерие кон Белград е неподнослива и ги замоли луѓето да не стануваат жртви на провокации.

Одговарајќи на прашањата на новинарите, Вучиќ посочи дека Србија нема сознанија кој и дал инструкции на Приштина да го повлече денешниот потег.

Вучиќ рече дека повеќе не го гледа значењето на дијалогот.

Текстот (Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки е превземен од МАКФАКС.