Вие сте окупатори – Украинка нападна руски војник, тој не знаеше дека таа го снима целиот разговор

Руски војници влегле во украинскиот град Геническ, објави фотографот Алексеј Кириленко на „Твитер“.

На своја одговорност тој објави видео од локална жена, која им приоѓа на руските војници и жестоко ги критикува.

„Вие сте окупаторите, вие сте фашистите!“, им рече таа.

„Дојдовте на наша територија“, се вознемирила жената, додека рускиот војник ѝ одговорил резервирано.

„Госпоѓо, извинете…“, додека тонот на војникот не стана малку поостар додека жената сè поупорно го напаѓаше.

Российские войска вошли в город Геническ.

Видео общения с российскими войсками разместила на своей странице в соцсети ФБ местная жительница. #Украина pic.twitter.com/Ni9hJRq6Uh

— Алексей Кириленко (@Kirilenko_a) February 24, 2022

Видеото очигледно е направено без знаење на рускиот војник на кој наишла Украинката бидејќи не му го снимала лицето. На снимката се гледаат само нозете на војникот со кој комуницирала, па се чини дека таа разговарала со него држејќи мобилен телефон во раката за да не знае дека таа го снима овој разговор.

Забележливо е и дека рускиот војник ја има врзано десната нога над коленото.

Во текот на ноќта ескалира кризата во Украина. Рускиот претседател Владимир Путин најави „почеток на специјална воена акција“, а потоа во Украина почнаа да пристигнуваат извештаи за гранатирање, која набргу објави дека почнала инвазија на нејзината територија.

Извештаите исто така велат дека Русите се на 15 километри од Киев, а НАТО распоредува дополнителни сили на исток и има 100 авиони на готовс.

Кремљ во четвртокот објави дека воената операција против Украина ќе трае онолку колку што е потребно.

Текстот Вие сте окупатори – Украинка нападна руски војник, тој не знаеше дека таа го снима целиот разговор е превземен од МАКФАКС.