Винисиус со два гола и „Каби Ламе прослава“ за Реал Мадрид

Винисиус Жуниор го постигна својот шести и седми гол во 11 меча во шпанската Ла лига, за да ги преводи Реал Мадрид до 2:1 победа на гости кај Елче за враќање на првото место на табелата пред некомплетното 11. коло.

Фантастичниот Вини, кој претходните две сезони на „Бернабеу“ имаше постигнато само 6 гола, во 22. минута упати прецизен удар по уште поубавата акција на „кралевите“, по што прослави како славниот италијански комичар Каби Ламе, кој веднаш одговори со имитација на имитацијата на социјалните мрежи.

#Khaby #Vinicius 😅#خابي#فينيسيوس#RealMadrid pic.twitter.com/QWMnP83d9b

— Younes Djaadi (@djaadi_younes) October 30, 2021

Vinicius Jr scores against Elche and does the Khaby Lame celebration 🤷‍♂️ pic.twitter.com/Ms1myAJLUP

— FutbolBible (@FutbolBible) October 30, 2021

Гути доби втор жолт картон за Елче во 63. минута, по што Винисиус ја заврши работата за тимот на Карло Анчелоти во 73. минута со втор гол. Пере Милја во 86. минута постигна утешителен гол за домаќините.

Реал сега се вратија на првото место со 24 поени, колку што имаат и второпласираните Реал Сосиедад. Елче се на 15. место на табелата со 10 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Текстот Винисиус со два гола и „Каби Ламе прослава“ за Реал Мадрид е превземен од МАКФАКС.