Вкупно 24 починати и 1.715 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 4.811 тестови, а регистрирани се 1.715 нови случаи на Ковид-19 од: Скопје – 882, Битола – 87, Куманово – 75, Тетово – 69, Кавадарци – 66, Велес – 63, Охрид – 56, Прилеп и Струмица по 48, Гостивар – 36, Гевгелија – 33, Неготино – 29, Штип – 28, Кочани – 26, Кичево – 24, Радовиш – 20, Валандово – 17, Богданци – 16, Струга и Крива Паланка по 14, Ресен – 12, Виница – 9, Свети Николе и Делчево по 8, Демир Капија и Пехчево по 5, Кратово и Македонски Брод по 4, Пробиштип – 3, Дебар и Демир Хисар по 2 и по еден заразен од Македонска Каменица и Дојран.

Во текот на изминатото деноноќие регистрирани се 20 починати лица: 7 починати лица од Скопје (58, 70, 70, 74, 76, 82 и 87 години), 2 починати лица од Битола (77 и 81 година) и по едно починато лице од Велес (59), Гевгелија (81), Кавадарци (64), Куманово (66), Неготино (63), Охрид (57), Ресен (82), Свети Николе (73), Струга (68), Тетово (66) и Штип (66). Од пријавените лица 19 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Согласно регистарот на починати со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се дополнително 4 починати лица, по едно од Струмица, Штип, Вландово и Битола, во периодот од 26 јануари до 1 февруари. Починатите се на возраст од 51 до 76 години и сите се починати во болнички услови.

Во последните 24 часа регистрирани биле и 2.057 оздравени пациенти од: Скопје – 1.276, Тетово – 192, Гостивар – 101, Куманово – 88, Кавадарци – 84, Велес – 63, Гевгелија – 44, Кочани – 25, Штип – 24, Неготино – 20, Битола – 19, Радовиш – 18, Крива Паланка – 13, Прилеп, Струмица, Свети Николе и Делчево по 12, Виница и Богданци по 6, Кратово – 5, Кичево, Македонска Каменица, Демир Капија и Пехчево по 4, Берово – 3, Пробиштип и Демир Хисар по 2 и по еден оздрвен од Струга и Дојран.

Направените 4.811 тестови се преку: ИЈЗ-469, ЦЈЗ Скопје-99, ЦЈЗ Битола-100, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово–12, ЦЈЗ Куманово-87, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-13, УК Пулмологија со алергологија –1, Институт за микробиологија–186, Жан Митрев (Филип Втори)-130, Авицена-193, Биотек-222, Систина-70, лабораторија Лаор-98, Синлаб-43, Ремедика-25, Плодност-41, Генеа-15, Никоб Лаб-429, ВФВ Медикал-78, Ели Медика-31, Ројал Медика–16, Спектра-ММ-46, Рапид Лаб–24, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-27, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.290.

Досега во земјата се направени вкупно 1.803.508 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 274.144, бројот на оздравени пациенти е 251.688, на починати е 8.494, а бројот на активни случаи изнесува 13.962.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 125211, Активни 7624
Куманово 15111, Активни 594
Битола 13107, Активни 1058
Прилеп 12903, Активни 514
Тетово 12611, Активни 408
Кавадарци 9227, Активни 490
Гостивар 8893, Активни 248
Велес 8628, Активни 292
Охрид 8052, Активни 307
Штип 7596, Активни 152
Струмица 7379, Активни 321
Кичево 5020, Активни 237
Кочани 4705, Активни 149
Струга 4434, Активни 147
Гевгелија 3853, Активни 190
Неготино 3273, Активни 198
Свети Николе 2471, Активни 74
Ресен 2415, Активни 182
Радовиш 2319, Активни 141
Крива Паланка 2252, Активни 89
Делчево 1813, Активни 88
Берово 1650, Активни 29
Дебар 1513, Активни 22
Валандово 1419, Активни 99
Виница 1308, Активни 37
Пробиштип 1263, Активни 21
Богданци 919, Активни 77
Кратово 894, Активни 28
Крушево 824, Активни 22
Демир Хисар 777, Активни 33
Македонски Брод 646, Активни 35
Македонска Каменица 509, Активни 20
Демир Капија 500, Активни 16
Пехчево 434, Активни 16
Дојран 215, Активни 4

Текстот Вкупно 24 починати и 1.715 нови случаи на Ковид-19 е превземен од МАКФАКС.