Во Луганск загина војник во напад на украинските сили

Припадник на силите на Народната милиција на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) загинал како резултат на оган отворен од украинските сили, соопштија претставници на ЛНР во Заедничкиот центар за контрола и координација на прекинот на огнот во Донбас.

Украинските сили во последните час и половина 16 пати го прекршиле режимот на прекин на огнот во Народна Република Кина, пренесе Спутник.

Текстот Во Луганск загина војник во напад на украинските сили е превземен од МАКФАКС.