За еден ден казнети 442 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 442 возачи за брзо возење на територија на целата држава.

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на државата за санкционирање возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 442 возачи.

„Од нив, 32 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а четири возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 204 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 238 надвор од населено место“, велат од МВР.

Од таму најавија дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Текстот За еден ден казнети 442 возачи за брзо возење е превземен од МАКФАКС.