Захарова: НАТО испраќа војници во Украина и акумулира оружје

Земјите членки на НАТО под маската на воени инструктори испраќаат милитанти во Украина, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

„Регионот, особено Украина, акумулира оружје. Зборувам за директни испораки, договори за иднината, милиони, милијарди. Покрај тоа, милитантите се испраќаат таму под маската на воени инструктори“, изјави Захарова за телевизијата Крим-24, јавува ТАСС.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, претходно изјави дека Русија е загрижена поради можното распоредување на западни трупи во Украина и рече дека таквата ситуација ја принудува Москва да преземе мерки за одбрана на своите интереси.

Текстот Захарова: НАТО испраќа војници во Украина и акумулира оружје е превземен од МАКФАКС.