Захарова: Оваа војна трае веќе осум години – денеска срамно лажат

Војната во Украина не почна денеска, таа трае веќе осум години и сега завршува, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

„Тие што мислат дека војната почна денеска срамно лажат. „Војната трае осум години и осум години Русија ги вложи сите можни напори – политички, дипломатски, правејќи го тоа за да ја запре војната и да спречи таа да се претвори во нешто поглобално“, изјави таа за ТВ „Русија 24“.

Специјалната операција не е почеток на војната, тоа е спречување на катастрофалното сценарио од развојот на таа војна, рече таа.

„И тоа е крајот на војната што траеше“, рече Захарова.

Како што истакна таа, Западот е хистеричен поради Украина, а во исто време заборава на одговорноста да се оддалечи од дијалогот.

„Нашите западни партнери се хистерични и поради некоја причина забораваат една важна работа – кога нѐ обвинуваат, како и секогаш, дека правиме сѐ од година на година, за сѐ што е можно, сега забораваат да кажат дека ги затвориле сите опции за преговарачкиот процес“, истакна Захарова.

Според неа, американската страна подло тврдела дека ќе се откаже од дијалогот со Русија во Женева.

„Разговорите меѓу руската и американската делегација на ниво на министри за надворешни работи во Женева беа закажани за 24 февруари. Работевме на подготовка на преговорите, Русија даде согласност, бевме во контакт со Американците преку Амбасадата, а потоа, кога останаа само неколку часа до заминувањето на руската делегација, добивме порака од секретарот Блинкен“, рече таа.

Блинкен во пораката наведува дека „американската страна нема намера да преговара со Русија за прашањето за безбедноста или за кое било друго прашање што во моментот не е дел од агендата“, рече Захарова.

Во врска со евакуацијата на украинската дипломатска мисија од Москва, Захарова рече дека Амбасадата на Украина во главниот град на Русија и Украинците во Русија, за разлика од руските дипломати во Украина, никој не ги загрозува.

Текстот Захарова: Оваа војна трае веќе осум години – денеска срамно лажат е превземен од МАКФАКС.