Земјотрес со јачина од 6,6 степени ја погоди Индонезија

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтер го погоди западниот дел на островот Јава, недалеку од главниот град Суматра, во Индонезија.

Map of felt reports received so far following the #earthquake M6.6 in Sunda Strait, Indonesia 40 min ago pic.twitter.com/T1U7Vbq5VD

— EMSC (@LastQuake) January 14, 2022

Земјотресот е регистриран на длабочина од 60 километри, пишува EMSC. Епицентарот на земјотресот бил западно од индонезискиот остров Јава, 193 километри западно од главниот град Суматра.

Текстот Земјотрес со јачина од 6,6 степени ја погоди Индонезија е превземен од МАКФАКС.